ÖNBF´s Hedersgåva
 
Årtal Namn Klubb

1982 Benny Larsson
Jan Svaneby
Thomas Wirén
Lycksele MK
Umeå AK
Piteå MS
1983 Ture Karlsson
Roland Brännström
Monica Öberg
MS Umeå
MS Umeå
SHRA-Umeå
1984 Göran Lindvall Överkalix MK
1985 Bosse Andersson Umeå AK
1986 Martin Eriksson
Mats Eriksson
Umeå AK
Bodens MK
1987 Anders Jonsson Älvsbyns MS
1988 Henrik Morin
Robert Thelin
NMS-Boden
Luleå MS
1989 Eva-Britt Sandström
Håkan Johansson
Jan-Erik Holm
Umeå AK
Umeå AK
Bodens MK
1990 Harald Mrozek
Peter Wikberg
Älvsbyns MS
Luleå MS
1991 Håkan Johansson Umeå AK
1992 Monica Öberg Skellefteå MS
1993 Joakim Andersson Umeå AK
1994 Jarl Wermelin Lycksele MK
1995 Jenny Larsson NMS-Boden
1996 Katarina Sjögren Skellefteå MS
1997 Joakim Rånby Luleå MS
1998 Robert Dahlgren Skellefteå MS
1999 Ingemar Bjöörn
Per Pettersson
Vännäs MK
Piteå MS
2000 Kristina Hägglund
Kjell Persson
SHRA-Umeå
SHRA-Umeå
2001 Mikael Wikström
Mats Öhman
NMS-Boden
Älvsbyns MS
2002

Stefan Jonsson
Mikael Jansson

Vännäs MK
Morjärvs MS

2003 Ola Stenwall
Fredrik Eliasson
Skellefteå MS
Södra Lappmarkens MS
2004 Tomas Rådström Vännäs MK
2005 Kurt Rönnlund
Mattias Bergh

Morjärvs MS
Lycksele MK

2006 Olle Lindberg
Tommy Carlström

Norsjö MS
Piteå MS

2007

 

Fredrik Tiger
Jakko Ollila
Per-Erik Lindgren
Kalix MK
Kiruna MK
SHRA-Luleå
2008 Joakim Andersson
Tommy Jakobsson
Robertsfors MS
Luleå MS
2009 Johan Riström
Linus Johansson
Kalix MK
Lycksele MK
2010 Tage Avander
Nils Fransson
Skellefteå MS
Vännäs MK
2011 Fredrik Schefström

Kalix MK

2012 Anton Marklund Bolidens MK
2013 Linus Westman
Philip Morin
Andreas Bäckman
Jens Eklund

Kalix MK
Luleå MS

NMS-Boden
SHRA-Luleå

2014 Jonas Öqvist
Niklas Sandström
Piteå MS
Kalix MK



ÖNBF´s Bilsportledare
 
Årtal Namn Klubb

1988 Kurt Skytte Umeå AK
1989 Roger Andersson SHRA Umeå
1990 Jan-Erik Eriksson Umeå AK
1991 Eiyvor Sparrman Umeå AK
1992 Roger Johansson Jokkmokks MS
1993 Kurt Sigfridsson Vännäs MK
1994 Bruno Hamsch Älvsbyns MS
1995 Mats Öberg Luleå MS
1996 Kjell Lindskog Skellefteå MS
1997 Kjell Sandström NMS Boden
Stig Lundström Luleå MS
1998 Johan Jarlbring NMS Boden
1999 Barbro Forsman Skellefteå MS
Kenneth Bergqvist Piteå MS
2000 Kjell Johansson Luleå MS
2001 Berndt Nyman
Bengt Asserfeldt
Lycksele MK
Överkalix MK
2002 Anton Mattsson
Lars Englund
Umeå AK
Kalix MK
2003 Carina Marklund Skellefteå MS
2004 Anders Jonsson Piteå MS

2005

Daniel Nyman
Sven-Inge Nilsson
Kalix MK
Umeå AK

2006

Anette Dalsfelt
Per Persson
NMS Boden
Norsjö MS
2007 Mats-Ove Bergström Skellefteå MS
2008 Mikael Lundström Skellefteå MS
2009
Leif Sjöström
Vännäs MK
2010
Tommy Sundström
Vuollerim MF

2011

Curt Jonsson
Sikfors SK
2012
Christer Ekevad
NMS-Boden
2013
Hans Aldenlöv
NMS-Boden
2014
Göran Ahlström
Roland "Micro" Åström
NMS-Boden
Vännäs MK
ÖNBF:s övriga utmärkelser
Årtal
Anledning
Klubb
2007 Kanonrundan 2007 NMS-Boden
2008 Driftingtävling Skellefteå MS
2011 Aktiv förening Vännäs MK
2012 Aktiv förening både tävlingmässigt och utbildningsmässigt BK Dundret
2013 Dessa två har deltagit i flest folkracetävlingar under 2013 i landet i dam- respektive juniorklassen Jennika Jennerfors Robertsfors MS
Oskar Andersson BK Dundret
2014 En aktiv förening i inlandsregionen med sin bl.a motorvecka Lycksele MK